Stowarzyszenie Przyjaciół Gdyńskiego Dialogu
  • Nasza misja
  • Dołącz do nas
  • Wesprzyj nas
  • Cele statutowe
  • FAQ
16 kwietnia, 2024 przez Dominika
Uncategorized

Bądź radnym swojej dzielnicy. Wybory do Rad Dzielnic

Bądź radnym swojej dzielnicy. Wybory do Rad Dzielnic
16 kwietnia, 2024 przez Dominika
Uncategorized

Wybory do Rad Dzielnic 

Zbliżają się wybory do Rad Dzielnic w Gdyni na kadencję 2024-2029. Radni dzielnic współtworzą Gdyński Dialog, dlatego jednostki pomocnicze miasta są dla naszego środowiska bardzo istotne. Mamy też w naszym programie szereg propozycji, które wzmocnią ich znaczenie. 

Gdyński Dialog nie planuje jednak – tak jak to robiły przez lata Samorządność Wojciecha Szczurka oraz partie polityczne – wystawiać własnych list do Rad Dzielnic ani popierać konkretnych osób. Uważamy, że powinny one funkcjonować bez szyldów partii i organizacji, a jedyną rekomendacją dla kandydatów ma być ich dorobek i praca na rzecz lokalnej społeczności. 

MASZ PYTANIA? NAPISZ

Najważniejsze informacje

Przypominamy najważniejsze informacje dla osób chcących kandydować do Rad Dzielnic. 

– Rady Dzielnic są jednostkami pomocniczymi gminy, które powołane zostały na mocy ustawy o samorządzie gminnym i Statutu Miasta Gdyni. W naszym mieście funkcjonują od końca lat 90. Zgodnie ze statutami radni zajmują się wspieraniem mieszkańców dzielnicy, występują z wnioskami do prezydenta i Rady Miasta, opiniują miejskie dokumenty, biorą udział w konsultacjach. Katalog zadań i tematów nie jest ograniczony, ale władze miasta w różnym zakresie korzystają z pomocy jednostek pomocniczych miasta. Na realizację zamierzeń Rady Dzielnic mają dwa rodzaje budżetu. Pierwszy z nich to tzw. budżet roczny, a jego kwota wynika z liczby mieszkańców Dzielnicy pomnożonej przez 10. Z niego finansuje się np. organizację imprez sąsiedzkich i turniejów sportowych, dofinansowuje zajęcia dodatkowe w szkole lub wyjazdy członków klubu seniora oraz realizuje mniejsze inwestycje, np. zakup ławki lub posadzenie kilku drzew. Drugi budżet – tzw. inwestycyjno-remontowy – przyznawany jest na okres kadencji, a jego kwota zależna jest nie tylko od liczby mieszkańców, ale też od powierzchni dzielnicy. Służy on do realizacji większych projektów – utworzenia parku, postawienia latarni ulicznych, remontu chodnika lub posadzenia szpaleru drzew. 

– W zbliżającej się kadencji każda Rada Dzielnicy będzie miała po 15 radnych. Z nich radni wyłonić muszą trzyosobowy Zarząd – przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. 

Dokumenty do pobrania

– Żeby zgłosić się należy wypełnić trzy dokumenty znajdujące się w Biuletynie Informacji Publicznej: druk zgłoszenia listy kandydatów na radnych (jak zgłaszasz się sam, jest to lista jednoosobowa), oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz wykaz osób popierających listę kandydatów na radnych. Każda osoba, która zgłasza swoją kandydaturę musi zdobyć podpisy 25 osób zamieszkujących dzielnicę. Warto zebrać dwa-trzy podpisy więcej, na wypadek gdyby któraś z podpisanych osób podała nieprawidłowe dane lub mieszkała w innej dzielnicy. 

– Termin zgłaszania kandydatów do Rad Dzielnic upływa w piątek 19 kwietnia. Miejska Komisja Wyborcza ds. Wyborów do Rad Dzielnic będzie przyjmować zgłoszenia list kandydatów na radnych w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, pok. 215 w godzinach od 8:00 do godz. 16 (do 19 kwietnia), a w dniu 19 kwietnia do godz. 20. 

– Zgodnie z kalendarzem wyborczym 6 maja ogłoszone zostaną listy kandydatów, 17 maja zakończy się kampania wyborcza, a 19 maja przeprowadzone zostaną wybory. W dzielnicach, w których liczba kandydatów jest mniejsza lub równa 15, wyborów się nie przeprowadza. 

Jeżeli macie dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z Jędrzejem Szerle, radnym kadencji 2019-2024 i przewodniczącym Zarządu Dzielnicy Śródmieście: jszerle@gmail.com. 

Jędrzej Szerle

Poprzedni artykułKonkurs kalendarzowy

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Bądź radnym swojej dzielnicy. Wybory do Rad Dzielnic16 kwietnia, 2024
Konkurs kalendarzowy22 grudnia, 2023
Konsultacje społeczne: Gospodarka miejska i przedsiębiorczość16 grudnia, 2023

Kategorie

  • Aktualności
  • Uncategorized

Tagi

billboard chwarzno gdynia gdyński dialog inwestycje kalendarz konkurs konsultacje spoleczne marcin chwiałkowski Mirosława Król obietnice petycja remonty stowarzyszenie przyjaciół gdyńskiego dialogu ulice wybory łąka

Dlaczego Stowarzyszenie Przyjaciół Gdyńskiego Dialogu?

Działamy niezależnie od tego kto zasiada w Radzie Miasta Gdyni czy kto jest prezydentem. Chcemy transparentności władz miasta, a naszym celem jest uświadomienie mieszkańców, że mamy wpływ na to jak wygląda i działa nasze miasto. Mamy wpływ i możemy wiele zdziałać dobrego opierając się na dialogu i współpracy.

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Gdyńskiego Dialogu
NIP: 9581734262 REGON: 525594384
e-mail:
stowarzyszenie@gdynskidialog.pl

Ostatnie wpisy

Bądź radnym swojej dzielnicy. Wybory do Rad Dzielnic16 kwietnia, 2024
Konkurs kalendarzowy22 grudnia, 2023
Konsultacje społeczne: Gospodarka miejska i przedsiębiorczość16 grudnia, 2023
Stowarzyszenie Przyjaciół Gdyńskiego Dialogu 2024

About This Sidebar

You can quickly hide this sidebar by removing widgets from the Hidden Sidebar Settings.

Ostatnie wpisy

Bądź radnym swojej dzielnicy. Wybory do Rad Dzielnic16 kwietnia, 2024
Konkurs kalendarzowy22 grudnia, 2023
Konsultacje społeczne: Gospodarka miejska i przedsiębiorczość16 grudnia, 2023

Kategorie

  • Aktualności
  • Uncategorized
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}